Sporty zimowe coraz bardziej zyskują na popularności. Wynika to ze wzrastającej w świadomości ludzi potrzeby ruchu na świeżym powietrzu i po części z panującej mody. Wybierając się w góry na ,,białe szaleństwo” musimy wziąć pod uwagę fakt, że jest to rodzaj aktywności, którą możemy wykonywać tylko w określonych miesiącach w roku. Sprawia to, że sporty zimowe mogą stać się dla nas niebezpieczne. Z uwagi na to, że nie możemy uprawiać tych sportów bez śniegu, przez pozostałą część roku nasze ciała są pozostawione samym sobie. Oprócz tego wielu z nas na narty jeździ tylko raz w roku, więc nie mamy możliwości utrzymania doskonałej i niezbędnej do tego sportu sprawności ciała.
Aby uniknąć obrażeń i poważnych kontuzji należy poświęcić trochę czasu przed wyjazdem w góry na przygotowanie naszego ciała do podjęcia tej formy aktywności.
Aby uniknąć obrażeń i poważnych kontuzji należy poświęcić trochę czasu przed wyjazdem w góry na przygotowanie naszego ciała do podjęcia tej formy aktywności. Odpowiedni trening daje ogromne korzyści zarówno początkującym jak i zaawansowanym narciarzom. Jeśli jesteś aktywny ruchowo i trenujesz regularnie przed wyjazdem w góry możesz zmodyfikować swój trening do potrzeb sportów zimowych.
Pierwszego dnia “białego szaleństwa” zwykle odczuwamy ból w udach i w łydkach a często też w pachwinach i dolnej części pleców i brzucha. Trening przed sezonem pomoże Wam uniknąć tych dolegliwości. Zawiera on ćwiczenia naśladujące ruchy wykonywane podczas jazdy na nartach i snowboardzie, ćwiczenia poprawiające siłę mięśni, koordynację ruchów, wytrzymałość na wysiłek oraz równowagę.
Odrobina wysiłku przed wyjazdem sprawi, że na stoku poczujesz się pewniej, będziesz mógł jeździć dłużej i nie odczuwać bólu i zmęczenia. Uchroni Cię to przed groźbą wystąpienia poważnych kontuzji wymagających długiego leczenia. Pozwoli Ci cieszyć się jazda o wiele bardziej.
Trening siłowy
Treningowi siłowemu poddajemy te grupy mięśni, które intensywnie pracują podczas zjazdów:
- Mięśnie czworogłowe uda – najczęściej poddawany dużym obciążeniom. Jego zadaniem jest utrzymywanie ciała w pozycji narciarskiej i zabezpieczanie kolan. Pomysłowy terapeuta dysponuje szeregiem ciekawych ćwiczeń, które wzmocnią te mięśnie tak by nie męczyły się i reagowały szybko i skutecznie w obliczu potencjalnego zagrożenia urazem.
- Mięśnie pośladków – utrzymują nasze ciało w lekkim zgięciu ku przodowi i stabilizują tę pozycję podczas zjazdu. Wzmocnienie ich gwarantuje doskonały balans ciała
Mięśnie przywodziciele i odwodziciele. Wewnętrzne mięśnie ud pracują mocno by utrzymać narty razem, zwłaszcza podczas jazdy po nierównym podłożu. Zewnętrzne mięśnie ud pomagają sterować kierunkiem jazdy. - Mięsień brzuchaty łydki – z uwagi na to, iż kolana przez cały czas są w zgięciu mięśnie te pomagają w utrzymaniu ciała w prawidłowej pozycji. Ich trening jest dość łatwy, polega zwykle na wspięciu na palce.
- Mięśnie brzucha i pleców – pracują intensywnie by utrzymać ciało w pozycji pochylonej ku przodowi i chronią kręgosłup przed przeciążeniami. Wzmocnienie ich jest szczególnie ważne dla osób odczuwających okresowe bóle kręgosłupa.
- Mięśnie ramion i obręczy barkowej.
Trening równowagi i koordynacji
To może być najbardziej zabawna część treningu. Ćwiczenia wydają się pozornie proste. Wymagają jednak współdziałania różnych grup mięśni, uczą mięśnie szybkiej pracy naprzemiennej. Służą do treningu tzw. propriocepcji czyli poczucia w jakim ułożeniu w przestrzeni znajdują się poszczególne elementy naszego ciała. Do tego rodzaju treningu wykorzystywane są piłki, dyski balansowe, trampoliny i inne przybory.
Trening wytrzymałości
Trening wytrzymałości jest podstawą każdego dobrego treningu. Wykonuje się tzw. ćwiczenia aerobowe, które pobudzają funkcję układu krążenia i oddychania, sprawiają, że do mięśni dostarczana jest większa ilość tlenu i produktów odżywczych co pozwala im podjąć intensywny wysiłek. Regularnie prowadzony trening 20 minut do 1 godziny sprawia, że Twoja wytrzymałość na wysiłek wzrasta i przestajesz się męczyć.
Trening wytrzymałościowy może być prowadzony przez różne odpowiednio dawkowane aktywności np.:
- aerobik,
- jazda na rowerze,
- bieganie,
- jazda na rolkach czy łyżwach.
Najlepszym sposobem na zwiększenie wytrzymałości jest trening utrzymujący tętno na poziomie ok. 50-60 % tętna maksymalnego.
By osiągnąć odpowiedni poziom sprawności potrzebujemy około 6 tygodni.
By osiągnąć odpowiedni poziom sprawności potrzebujemy około 6 tygodni. Dodatkową korzyścią tego treningu jest utrata zbędnego tłuszczu z organizmu. Wyobraź sobie jazdę na nartach z ciężkim plecakiem. O ile łatwiej i przyjemniej byłoby bez niego!
Jeśli jesteś gotowy by spróbować popracować nad swoim ciałem przed wyjazdem na narty i snowboard doświadczeni terapeuci z VITA MED. – Specjalistycznego Centrum Terapii Schorzeń Narządu Ruchu zapraszają.
Opracujemy specjalnie dla Ciebie indywidualny program treningowy dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości. Poprawimy Siłę Twych mięśni, wytrzymałość, równowagę, koordynację i ogólna sprawność. Dołączymy też trochę ćwiczeń rozciągających. A wszystko to w miłej, przyjaznej atmosferze.
Zadbamy o to byś mógł rozkoszować się ,, białym szaleństwem” bez obaw o swoje zdrowie.
Serdecznie zapraszamy.
[fb_button]